Pin It

BeSurvival.com

Prepare To Survive!

How To Build A Stockpile For Only $2.75 A Day

food storage in shelvesAs the global economy continues to tumble, many people across this great country are just now seeing the light and beginning to prepare. For many of these newcomers the question of where to begin is ever present, as well as how to afford all these new expenses. The very reason most newcomers want to prepare (economical troubles) make it difficult to buy the equipment necessary to be prepared, a catch 22. The solution is to start small, as small as $2.75 a day.

$2.75 can’t do much…in fact it’s hard to even buy a cup of coffee for $2.75 now! So how can you buy expensive gear and equipment for so little? Save it! You would be suprised how fast it adds up, and before you know it you can have a nice wad of cash to spend on your preps…with only $2.75 a day.

Let’s assume you save just $2.75 a day, or less than $20 a week. In a year you will have over $1,000 to put into your preps! $1,003.75 to be exact. So what can you do with your newly saved $1,000?

Here are my recommendations

Water ($50)– Minimum 1 gallon per-day

  • Store it in bulk – gallons of spring/drinking water are easy to buy, but at $1.00 per gallon they can be expensive.
  • Buy several 55 gallon plastic drums off craigslist (about $15 each) and fill them up. Don’t forget a hand pump too ($10)!
  • Save soft drink containers, rinse them out and fill with tap water (less than $.05 a gallon), add 3-4 drops of unscented bleach  and mark them with the date.

Food ($350)– 1,500 calories per day

  • Purchase in quantity what you normally eat. A good idea would be to sit down with a notepad and pen and meal plan for two weeks.
  • Remember that there may be no electricity so all food items in the meal plan have to come from the pantry, don’t forget a manual can opener too.
  • Next – take that 2 week meal plan and make a list of all items and use that as your shopping list. If you are able to buy 2 of everything listed – that would be a one month supply.
  • Do not forget cooking oil (essential fats) that you may need to complete your meal. Don’t forget about spices and other condiments.
  • Ramen soup, rice, lintils, and beans are cheap and easy bulk foods.
  • Powered milk, honey, and salt should also be on the list.
  • Wheat is great, but is harder to find and requires a mill.
  • Consider shelf life (aim for at least 1 year out).
  •  Buy store brands and buy on sale to maximize your available funds.

 Light ($30) – Your light in shining darkness

 Medical/First Aid ($20)– Don’t forget the band-aids

  • Make sure you are up to date on all prescriptions.
  • Get a decent first aid kit – usually around $5.00 to $10.00 .
  • Pick up extra supplies like band-aids, burn ointment, diarrhea medicine, pain killers, triple antibiotic, cold medicine, etc.

Household Supplies ($60)- For cleaning and sanitation

  • Basic’s here. Dish soap, toilet paper, a few basic cleaning supplies, bleach.
  • Get toiltries such as deodorant, shampoo, soap, hand sanitizer, shaving creme, and razors.

Self-Defense ($250)– Just as important as your supplies

  • Think self defence and hunting when it comes to guns. 12 gauge shotgun and a .22 rifle.
  • Check out the used gun selection at your local pawn and gun shops. Gun shows are a great place to shop too.
  • You should be able to pick up used 12 gauged shotgun as well as some shells for around $150.
  • Try to find a decent rimfire like the Ruger 10/22 along with a brick of ammunition for the other $100.
  • Alternativly you can also spend your extra $100 on 12 gauge ammo and accessories.

Fuel ($90)– Extra gas & propane

  • 10 gallons of gas + sta-bil treatment  is running around $35.00 at the moment.
  • Getting a 20-lb propane tank filled costs around $15.00.
  • Buy an extra 20lb propane tank if you can.
  • Buy a 20lb to 1lb adapter hose. They can be had for $15.

Heating & Cooking ($150) -  Indoor & outdoor flame

Well – that’s our $1,000.00 dollars. Start saving your $2.75 a day and soon you’ll have your very own stockpile to fall back on during tough times.

Remember you can adjust this list to fit your situation. If you already has a gun, then spend that money somewhere else. If you live in the desert, buy more water and less heaters. You get the picture, the same goes for every other category.

So how would YOU spend $1000 in preps? Any thoughts? Comment below and help others.

3 Comments

Add a Comment
  1. I didn’t see any mention of fishing tackle or snare wire in your article. Both of these items are extremely cheap and of inestimable value. Also for free along with your groceries come bags which can be used for water collection and/or sanitary containment. You can even make a rope out of these plastic bags. The info is on the web somewhere! :) Thanks for the article, good read.

  2. well bless your heart for your survivalist wisdom. nothing keeps forever which is how long your hoarded food will last in your bunker. make sure you have plenty of guns, ammo and gold in that bunker too or does that go without saying.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

BeSurvival.com © 2014